טיפול מיני

טיפול מיני

ההחלטה לפנות לטיפול מיני פרטני או זוגי, לרוב מלווה במבוכה גדולה ותחושות של בושה או אכזבה מכך שהגוף לא מצליח לתפקד כמצופה ממנו. מסרים חברתיים ותרבותיים שמופנמים בנו מגיל צעיר יוצרים התחושה שכולם מצליחים לקיים יחסי מין בלי בעיה, נהנים, מגיעים לאורגזמה, אין כאבים, אין בעיות זקפה, תמיד יש חשק, אין עכבות, ומדובר בידע מולד….ובכן, זה לא תמיד כך.

טיפול מיני עוסק בקשת רחבה  של הפרעות בתפקוד מיני אצל הגבר והאישה בשלבים השונים של מעגל החיים. בכל גיל אפשר להגיע לטיפול מיני ולקבל כלים למיניות טובה יותר. כאשר מדברים על הפרעות בתפקוד מיני הכוונה לבעיות בחשק המיני (לא רק אצל נשים…. יותר ויותר גברים פונים עם ירידה בחשק המיני), בעיות בעוררות (זקפה אצל הגבר, רטיבות אצל האישה), כאבים ביחסי מין (וגיניסמוס, וסטיבוליטיס), קושי להגיע לאורגזמה. הטיפול המיני עוסק גם בחרדות כמו: חרדת ביצוע, חרדה מאינטימיות, טראומות מהעבר שקשורות לפגיעה מינית ומייצרות צורך בשליטה והקושי לשחרר ולהרפות בזמן יחסי מין. ברובד האישי בטיפול המיני עוסקים בין היתר בחוסר בטחון ודימוי גוף נמוך, המשפיעים על קשיים ביצירת זוגיות. ברובד הזוגי עוסקים בפערים בחשק המיני, קשיים בתקשורת המינית, תסכול וחוסר סיפוק מחיי המין.

העובדה שאני גם מטפלת זוגית בהכשרתי הופכת את הטיפול המיני לתהליך עשיר יותר שלוקח בחשבון גם את האספקטים הקשורים לזוגיות ברמה המערכתית. מיניות טובה ומספקת היא חלק משמעותי מזוגיות טובה ומיטיבה. התקשורת המינית היא חלק מהתקשורת הזוגית ובמהלך הטיפול לומדים לתרגל אותה ולתת לה מקום משמעותי. יש זוגות שחושבים שבן או בת הזוג אמורים לדעת מה מענג מבלי לדבר ולכוון, וזה אחד המיתוסים שננפץ ביחד בטיפול המיני הזוגי.

הטיפול עוסק במיניות האדם  ורבים מרגישים הקלה כאשר מבינים שלא מדובר רק באקט החדירה בזמן שמקיימים יחסי מין. מיניות בעצם מתייחסת לאינטימיות, קירבה, מגע, תקשורת, מחוות שעושים זה לזו. עולם המיניות הוא עולם גדול ורחב שמתעצב ונבנה ממסרים, תפיסות שהוטמעו בנו מתקופת הילדות ומשפיעים על המיניות בבגרות.

חשוב מאוד להבין שחלק משמעותי מהקשיים בתפקוד המיני לא קשורים לבעיה פיזית, אלא לעולם הרגש שבא לידי ביטוי בסימפטום פיזי. יחד עם זאת, ממליצה להתחיל את הטיפול בבדיקות רפואיות והתייעצות עם רופא לפני שמתחילים בטיפול המיני הרגשי.